X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سفینه های جنگی برای سرنگونی ماهواره های دیگران یا ... ؟

چهارشنبه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1389
نخستین هواپیمای فضایی آمریکا در مدار زمین

سفینه های جنگی برای سرنگونی ماهواره های دیگران یا ... ؟

این هواپیما آن گونه که مقامات پنتاگون اعلام کرده اند باید ماموریتی را به انجام برساند که نیروی هوایی آمریکا امیدوار است با انجام آن دسترسی هواپیماهای بدون سرنشین به فضا امکان پذیر شود .
نخستین هواپیمای فضایی آمریکا روز پنج شنبه دو هفته پیش (اول اردیبهشت) به وسیله یک راکت  از پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شده است .
 پرتاب این هواپیمای فضایی در حالی انجام شد که مقامات نظامی آمریکا اطلاعات زیادی از ماموریت این هواپیما و نیز زمان دقیق بازگشت آن به زمین ارایه نداده اند و صرفا اعلام کرده اند که برای فرود آن ، پایگاه هوایی واندنبرگ کالیفرنیا در نظر گرفته شده است .

پرتاب این هواپیمای نظامی  به فضا در حالی انجام می شود که طبق کنوانسیون های بین المللی استفاده نظامی از فضا ممنوع است و کشورهای دیگر رقیب آمریکا از نزدیک و با دقت پرتاب این هواپیما را زیر نظر گرفته اند .

این هواپیما آن گونه که مقامات پنتاگون اعلام کرده اند باید ماموریتی را به انجام برساند که نیروی هوایی آمریکا امیدوار است با انجام آن دسترسی هواپیماهای بدون سرنشین به فضا امکان پذیر شود .

طول بال‌های این هواپیما 4.5 متر، طول آن 8.9 متر و وزن آن 4.990 کیلوگرم است . این هواپیما بدون سرنشین بوده و باید ماه ها در فضا بماند .

آنجی بلیر، سخنگوی نیروی هوای آمریکا در تشریح اهداف و ماموریت های این هواپیمای فضایی اعلام کرده است که مهم ترین  ماموریت این فضاپیما  آزمایشهایی در زمینه فناوری لازم برای فضاپیماهایی است که  از توان بازگشت به زمین و فرود برای دفعات متعدد برخوردار باشند.

  با وجودی که مقامات رسمی آمریکایی فعالیتهای این فضاپیمای جدید را تنها حمل بار و انجام آزمایشهای فضایی می دانند ، اما برخی ناظران بر این باورند که در صورتی که پروژه "ایکس 37 بی" ناسا فاقد زمینه های نظامی بود هرگز وزارت دفاع برای احیای آن اقدام نمی کرد.

 به اعتقاد کارشناسان، با توسعه دانش و حضور کشورهای دیگری چون چین در عرصه فضا آمریکا تلاش می کند نقش خود به عنوان کشور برتر در این حوزه را حفظ کند و این پروژه می تواند مقدمه ای برای نظامی کردن فضا و ساخت سفینه های جنگی بدون سرنشین در فضا باشد .

آسیا تایمز در گزارشی در این باره می نویسد  : ارسال این هواپیمای آمریکایی به فضا می تواند سبب نگرانی دولت هایی چون ایران باشد . شبکه تلویزیونی انگلیسی " پرس تی وی " ایران در گزارشی در این باره ضمن اشاره به  اینکه این کار آمریکا نقض کنوانسیون عدم استفاده نظامی از فضا است ، به این موضوع واکنش نشان داده و اسم این پروژه محرمانه  را " هواپیمای فضایی جنگی" نامید .

آسیا تایمز در ادامه به نقل از مقامات آمریکایی ضمن رد نظامی بودن این پروژه به نقل از یک سخنگوی این پروژه در نیروی هوایی امریکا می نویسد که ماموریت این هواپیمای فضایی صرفا آزمایش بر روی کاستن از ریسک های محتمل در ماموریت های فضایی و آزمایش بر روی فناوری لازم برای فضاپیماهایی است که  از توان بازگشت به زمین و فرود برای دفعات متعدد برخوردار باشند.

آسیا تایمز در ادامه به نقل از " اورت دلمن " استاد مطالعات فضایی در پایگاه نیروی هوایی امریکا در مکسول می نویسد : "  این پروژه می تواند هزینه های ماهواره های نظامی آمریکا را کاهش دهد . صرف نظر از نیت اصلی این پروژه ، این پروژه می تواند زمینه ساز ساخت ماشین های جنگی قوی در فضا باشد تا بوسیله آن بتوان ماهواره های فضایی دیگر کشورها را کنترل کرده و یا نابود کرد "  . 

لازم به ذکر است که ایران در سال های گذشته موفقیت های زیادی را در زمینه ساخت و پرتاب ماهواره به فضا داشته است و حضور اولیه ایران و نیز حضور رو به رشد چین در فضا می تواند یکی از دغدغه های جدی واشنگتن برای توسعه قابلیت های نظامی خود در فضا باشد. ضمن این که برای آمریکا مهم است که برتری فضایی خود بر روسیه را حفظ کند.

به هر روی طبق معاهده سال 1967 استفاده نظامی از فضا ممنوع است و جامعه جهانی باید به دقت این ماموریت جدید نیروی هوایی آمریکا و ناسا را زیر نظر داشته باشد تا این اقدام مشکوک زمینه ساز آغاز موجی  از رقابت های تسلیحاتی هزینه بر در فضا نباشد .

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد