دفاع ضد موشکی

پنج‌شنبه 17 شهریور‌ماه سال 1390دفاع ضد موشکی
موشک ضد بالستیک موشکی است که برای مقابله با موشکهای بالستیک طراحی میشود. از یک موشک بالستیک برای حمل سرهای جنگی شیمیایی- میکربی - هسته ای و متعارف استفاده میشود. لغت موشک ضد بالستیک بیانگر هرسامانه ضدموشک طراحی شده برای مقابله با موشکهای بالستیک است.با این وجود از این لغت بیشتر در مورد سامانه های ضد بالستیکی که برای انهدام موشکهای قاره پیما طراحی شده اندبکار میرود.پیش از این فقط دو سامانه ضدبالستیک علیه موشکهای بالستیک قاره پیما طراحی شده بودند: سامانه سیف گارد آمریکا که از موشکهای اسپارتان و اسپرینت استفاده میکند- و سامانه ضدبالستیک ای-35 روسیه که ازرهگیرهای گالوش بهره میبرد. هردوسامانه دارای سرهای جنگی اتمی هستند.استفاده از سرهای جنگی اتمی در موشکهای ضدبالستیک به دو منظور انجام میشود:
1-  ایجاد اختلال با پالسهای الکترومغناطیسی در تجهیزات راداری و الکترونیکی موشکها یا ماهواره های دشمن.
2- ایجاد انفجار بزرگ برای در برگرفتن کلاهک اتمی دشمن و افزایش احتمال نابودی آن پیش از برخورد.


سیف گارد فقط تا حدی عملیاتی بود در حالی که سامانه ای-35 روسیه بهبود یافته و هنوز فعال است و اکنون به آن ای-135 گفته میشودو از دونوع موشک گرگن و گازل با سرجنگی متعارف استفاده میکند. سامانه دفاع موشک ملی آمریکا اخیرا به به قابلیت اولیه عملیاتی شدن رسیده است.

سه سامانه موشکی ضدبالستیک تاکتیکی با برد کوتاهتر در حال حاضر عملیاتی هستند: پاتریوت ارتش آمریکا- موشک استاندارد-3 نیروی دریایی امریکاو سامانه آرو رژیم اشغالگر قدس.
سامانه برد بلند پدافند ارتفاع بالای آمریکا که با نام -تاد- شناخته میشود در سال 2011 کاملاعملیاتی خواهد شد
بطور کلی موشکهای ضدبالستیک تاکتیکی کوتاهبرد نمیتوانند موشکهای بالستیک قاره پیما را -حتی اگر در محدوده برد آنها باشند-را رهگیری کنند. رادار موشکهای ضدبالستیک تاکتیکی و ویژگی عملکردی آنها این اجازه رانمیدهد.چون سرهای جنگی موشکهای قاره پیما خیلی سریعتر از سرهای جنگی موشکهای تاکتیکی هستند.با این وجود این امکان دارد که با انجام برخی تغییرات در سامانه تاد و ارتقای آن بتوان بیشتر موشکهای قاره پیما را رهگیری کرد.

آخرین نسخه موشک هاوک آمریکا قابلیت محدودی علیه موشکهای تاکتیکی دارد اما عموما هاوک یک موشک  ضدبالستیک بشمارنمیرود.ادعاهای مشابهی نیز در باره موشکهای بردبلند زمین به هوای سری اس-300 و اس-400 روسیه نیز مطرح است....ادامه دارد......


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد