تحلیلی گذرا بر رزمایش بزرگ موشکی پیامبر اعظم-7

شنبه 13 آبان‌ماه سال 1391وبگاه موشک شهاب-3 به مناسبت رزمایش بزرگ موشکی پیامبر اعظم-7 بررسی میکند.


تحلیلی گذرا بر رزمایش بزرگ موشکی پیامبر اعظم-7رزمایش بزرگ پیامبر اعظم-7 در تاریخ 12 تیرماه سال 1391 به مدت سه روز در کویر لوت ایران برگزار شد و در این رزمایش انواع موشکهای سوخت جامد و مایع و با بردهای مختلف آزمایش شد. در این رزمایش همچنین انواعی از هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز حضور داشتند و ماموریتهای خود را با موفقیت انجام دادند.وبلاگ موشک شهاب-3 به این مناسبت با نگاهی کوتاه به این رزمایش تحلیلی کوتاه را ارائه کرده است که در ادامه آنرا دنبال خواهیم کرد..


پیش ازارائه هر گونه تحلیلی ابتدا لازم است که نگاهی به مختصات موشکهای حاضر در رزمایش بیندازیم

1- موشک شهاب-3 : با برد 1300 تا 2000 کیلومتر -3 فروند

2- موشک شهاب-2 با برد 500 کیلومتر-؟ فروند

3- موشک قیام-1 با برد 800 کیلومتر-؟ فروند

4- موشک شهاب-1 با برد 300 کیلومتر-3 فروند

5- موشک تندر69 با برد 200 کیلومتر
وبگاه موشک شهاب-3 به مناسبت رزمایش بزرگ موشکی پیامبر اعظم-7 بررسی میکند.


تحلیلی گذرا بر رزمایش بزرگ موشکی پیامبر اعظم-7رزمایش بزرگ پیامبر اعظم-7 در تاریخ 12 تیرماه سال 1391 به مدت سه روز در کویر لوت ایران برگزار شد و در این رزمایش انواع موشکهای سوخت جامد و مایع و با بردهای مختلف آزمایش شد. در این رزمایش همچنین انواعی از هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز حضور داشتند و ماموریتهای خود را با موفقیت انجام دادند.وبلاگ موشک شهاب-3 به این مناسبت با نگاهی کوتاه به این رزمایش تحلیلی کوتاه را ارائه کرده است که در ادامه آنرا دنبال خواهیم کرد..


پیش ازارائه هر گونه تحلیلی ابتدا لازم است که نگاهی به مختصات موشکهای حاضر در رزمایش بیندازیم

1- موشک شهاب-3 : با برد 1300 تا 2000 کیلومتر -3 فروند

2- موشک شهاب-2 با برد 500 کیلومتر-؟ فروند

3- موشک قیام-1 با برد 800 کیلومتر-؟ فروند

4- موشک شهاب-1 با برد 300 کیلومتر-3 فروند

5- موشک تندر69 با برد 200 کیلومتر

این موشکها تماما از خانواده موشکهای سوخت مایع ایران محسوب میشوند  و اما موشکهای سوخت جامد شرکت کننده در این رزمایش :

1- موشک فاتح -110 با برد 300 کیلومتر -3 فروند

2- موشک ضد تشعشع بالستیک بابرد 300 کیلومتر-1 فروند

3- موشک خلیج فارس ضد کشتی با برد 300 کیلومتر- 1 فروند

4- راکتهای زلزال با برد بیش از 150 کیلومتر-5 فروند


در این رزمایش انواع تاکتیکهای نبرد موشکی تمرین شد و یک پایگاه شبیه سازی شده مانند پایگاههای آمریکایی موجود در منطقه نیز با انواع موشکها مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد.

بر خلاف رزمایشهای قبلی که موشکها از یکجا به شمت چندین هدف شلیک میشدند اینبار دهها موشک از چندین پایگاه و با بردهای مختلف به سمت یک هدف واحد شلیک شد و موشکهای شلیک شده با دقت بالایی هدف مورد نظر را بمباران کردند.

یزرگترین نقطه قوت نیروهای متخاصم ایران در حال حاضر پایگاههای هوایی آنها  دراطراف ایران است. اما این مسئله به همان اندازه که نقطه قوت نیروهای دشمن محسوب میشود به همان اندازه هم نقطه ضعف آنها محسوب میشود چون دقیقا این پایگاهها در تیررس موشکها و جنگ افزارهای دورزن و تهاجمی ایران هستند و در صورت یک حمله پیشدستانه از جانب ایران به احتمال زیاد پشتیبانی هوایی متجاوزین در زمان حمله به شدت کاهش پیدا میکند . این نیروها علیرغم تهدیدهایی که مرتب متوجه ایران میکنند خود بخوبی میدانند که کشاندن جنگ به نبردهای زمینی چقدر میتواند برای آنها فاجعه بار باشد لذا احتمال اینکه آنها جرات حمله اشغالگرانه به ایران را داشته باشند بسیارکم است.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضربوسیله بیش از 35 پایگاه آمریکایی در منطقه خلیج فارس و دیگر مناطق محاصره شده است وچنانچه فکری برای فلج کردن این پایگاهها نکند بازنده نبرد احتمالی با زورگویان بین المللی خواهد بود. ضمن اینکه دست آمریکا برای استفاده از این پایگاهها چندان باز نیست وچنانچه کشوری بخواهد به آمریکا مجوز استفاده از فضای جغرافیایی خود را بدهد خود آن کشور متجاوز محسوب شده و تمام منافع اقتصادی و نظامی آن کشور در منطقه به اهداف متخاصم تبدیل خواهند شد. اینطور نیست که مثلا کشوری مانند قطر یا عربستان مجوز استفاده از خاک خود را به آمریکا بدهند و از بار مسئولیت تجاوز شانه خالی کنند. بی تردید هرگونه حمایت کشورثالث از آمریکا بی پاسخ نخواهد ماند و چنین اقامی مصداق بارز نقض پیمان حسن همجواری و اعلان جنگ به ملت ایران است و دولتهای مجاور ایران خیال نکنند در صورت حمایت از حمله آمریکا به ایران در حاشیه امن قرار میگیرند و آسیبی نمیبینند.

واضح است که ایران از تجربه جنگ 8 ساله درسهای لازم را گرفته و فهمیده که اگر بخواهد بر دشمنی مانند آمریکا پیروز شود چاره ای ندارد جز اینکه مانورعمل آمریکا را درمنطقه بشدت محدود کند و این محدودیت موقعی به دست می آید که میزبانان و همپیمانان آمریکا جرات اجازه به آمریکا برای حمله به ایران را نداشته باشند.

استراتژی ایران در این هنگام تهدید در برابر تهدید است . یعنی اگر جنگنده آمریکایی از پایگاه العدید بلند شود و یک سکوی نفتی ما را در خلیج همیشه فارس منهدم کند در مقابل موشکها و جنگنده های ما علاوه بر اهداف آمریکایی تمام سکوهای نفتی و گازی قطر را به قعر دریا خواهند فرستاد.چون در این موارد تجاوز صورت گرفته از جانب قطر نیز محسوب میشود و این عمل قطر برخلاف پیمانهای بینالمللی و قراردادهای حسن همجواری است.

بازوی دیگر آمریکا برای حمله به ایران نیروی دریایی این کشور است. این نیروها معمولا از طریق چندین ناو هواپیمابر پشتیبانی میشوند و در حال حاضر نیز دهها فروند کشتی آمریکایی -فرانسوی و انگلیسی در منطقه خلیج فارس مستقر هستند. ضمن اینکه تعداد زیادی از این شناورها مجهز به موشکهای کروز دوربرد هستند و قادرند اهدافی را در فاصله بیش از 2000 کیلومتری منهدم کنند. بازخوانی تجربه جنگهای آمریکا در دهه 90 و اوایل قرن بیستم در این نوع حملات بسیارمفید است . البته این نیروها در خلیج فارس باز هم طعمه آتش خشم رزمندگان اسلام خواهند شد. دیگر گذشت آن زمانی که کشتیهای آمریکایی با طیب خاطر به سکوهای نفتی ما حمله میکردند و بدون مجازات فرار میکردند. البته آمریکاییها از طریق رسانه ها در مورد توان دریایی خود زیاد اغراق میکنند اما رزمندگان دلاور اسلام نیز آدمهای بی تجربه ای نیستند و در مدت دو دهه گذشته بخوبی دشمن را تحت نظر داشتند و برای تمام تحرکات آنها برنامه ریزی مدونی دارند. برخلاف تصور بسیاری جنگ دریایی بین ایران و متجاوزین غربی محدود به شلیک موشکها نخواهد بود و دایره این جنگ تمام منافع اقتصادی دشمن را در خلیج فارس با تهدیدی جبران ناپذیر مواجه خواهد کرد. واقعیت اینست که آمریکاییها در هنگام آغاز نبرد چاره ای ندارند جز اینکه شناورها خو.د را از منطقه خلیج فارس خارج کنند و در طول دو دهه گذشته هیچ گونه تحرک این نیروها از دید ایران به دور نمانده است. نیروهای ما تمام ویژگیها و تسلیحات و حتی نام پرسنل این ناوگانها را میدانند و روزی که قرار بر انهدام این اهداف استوار شد  کوسه های خلیج فارس از لاشه های متجاوزین دلی از عزا درخواهند آورد.

اما به بحث برگردیم... همانطور که ذکر شد در این رزمایش دهها موشک پیشرفته از چندین موضع متفاوت یک هدف واحد مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد.این تجربه را بگذارید در کنار رزمایشهای قبلی که چندین هدف از یک نقطه مورد حمله موشکی قرار میگرفت.

یعنی اگر هدف رزمایشهای موشکی قبلی متوجه اقدام بازدارنده و دفاعی بود هدف این رزمایش رساندن این پیام بود که ایران علاوه بر دفاع توان حمله بالایی نیز دارد و اگر لازم باشد دست به اقدام پیش دستانه بر ضد دشمن  بزند لحظه ای تردید نخواهد کرد.

پیام صریح این رزمایش به عبارت عامیانه این بوده که اگر شما حتی فکر حمله به ایران را داشته باشید از تیغ انتقام ایران راه فرار ندارید همانطور که سردار سلامی فرمانده دلاور سپاه اعلام کرد این رزمایش پاسخی به بی ادبی کسانی است که ملت ایران را تهدید به حمله نظامی میکنند.و میگویند همه گزینه ها روی میز است.

ما هم میگوییم همه گزینه ها روی میز است.

نکته دوم این رزمایش اینست که موشکهایی با برد های کاملا متفاوت همزمان به یک هدف حمله کردند. و متخصصان موشکی ایران طوری برنامه ریزی کردند که موشکها به طور تقریبا همزمانی به اهداف خود اصابت کنند. مثلا با توجه به برد موشکها شما مدت زمان پروازی یک موشک شهاب-3 و یک فروند موشک شهاب-1 را در نظر بگیرید. این مدت برای شهاب-3 حدود 15 دقیقه است یعنی شهاب-3 از شلیک تا اصابت را در طی مدت زمان 15 دقیقه طی میکند. و برای شهاب-1 این مدت حدود 5 دقیقه است.پس شما برای اینکه موشکها به طور همزمان به هدف واحد اصابت کنند نیاز دارید که با رعایت این فاصله زمانی موشکها راشلیک کنید... یعنی ابتدا به ساکن باید موشکهالی شهاب-3 را شلیک کنید و بعد به ترتیب بازه زمانی پرواز موشکها موشکهای دیگر را شلیک کنید. این تاکتیک میتواند دقت سیستم دفاع موشکی را به طرز قابل توجهی کاهش دهد و عملا احتمال انهدام موشکها را به صفر میرساند .

فرض کنید در یکی از پایگاههای اطراف ایران سیستمهای دفاع موشکی از نوع پاتریوت مستقر است ورزمندگان ایرانی قصد دارند آن پایگاه را از وضعیت عملیاتی خارج کنند. و برای اینکار از همین تالکتیک استفاده کنند فکر میکنید نتیجه چه خواهد بود. ؟ موشکهای پاتریوت عملا موشکهایی هستند که توان درگیری با موشکهای بالستیک را در مرحله دوم پرواز دارند اما آنقد قوی نیستند که همزمان با چندین هدف آنهم با بردها و سرعتهای متفاوت درگیر شوند. پس در بهترین حالت شاید بتوانند حدود 20 درصد موشکهای شلیک شده را منهدم کنند که این میزان چندان اهمیتی ندارد حتی اگر این سامنه قادر باشد بیش از 80 درصد موشکها را منهدم کند باز هم 20 درصد بقیه میتوانند اهداف خود را منهدم کنند. ضمن اینکه بر خلاف رزمایش مذکور که تعداد حدود 20 فروند موشک در کل استفاده شد در میدان واقعی نبرد پایگاههای آمریکایی با امواج حملات موشکی بسیار ویرانگر  100 فروندی مورد حمله قرار میگیرند که حتی قویترین سیستمهای دفاع موشکی این کشور در برابر چنین حملاتی توان مقاومت ندارد واز هم فروخواهد پاشید. البته شاید برخی دوستان بر آورد بنده رو اغراق آمیز بدانند ولی با توجه به وجود دهها هزار موشک در زرادخانه موشکی ایران این تحلیل بسیار منطقی است .ضمن اینکه برگرفته از تاکتیک خود آمریکاییهاست . آمریکایییها هم موقعی که حمله هوایی میکنند گاه با یک اسکادران 50 فروندی به یک هدف حمله میکنند.

موشک ضد تشعشع بالستیک (ضدرادار)


مفهوم استفاده از موشکهای ضد رادار در جنگ چیز جدیدی نیست . بی تردید یکی از نقاط قوت آمریکا در نبردهای گذشته و آینده کور کردن و انهدام رادارهای پدافندی دشمن بوده و هست. برای همین منظور آمریکاییها از چند دهه پیش موشکهای شرایک و هارم را وارد تسلیحات استاندارد جنگنده های خود کردند و در این حوزه بسیار فعالند. همینطور رقبای آمریکا در اروپا و آسیا رقابت شدیدی برای ساخت موشکهای ضد تشعشع دارند. اما نکته جالب توجه در مورد این سامانه ها اینست که سامانه های ساخته شده به وسیله این کشورها تماما از نوع موشکهای کروز هستند و تاکنون هیچ کشوری سیستم بالستیک ضد رادار را وارد زرادخانه خود نکرده است.چون ترکیب زیرسامانه های موشکهای ضدتشعشع با فناوریهای بالستیک کار بسیار سختی است.

موشکهای ضد تشعشع نوعی موشک هستند که برای انهدام دستگاههای  راداری و پخش کننده های امواج الکترونیکی کار برد دارند و تجربه جنگهای عراق و لیبی نشاندهنده کارایی حیرت انگیز این موشکهاست.

نکته قابل توجه بالستیک بودن موشک ساخت ایران است که قابلیتهای منحصر به فردی را به سامانه های ضد تشعشعی ایران داده است. با توجه به زرادخانه موشکهای ضد تشعشع ایران که متشکل از انواع موشکهای شرایک و موشکهای ضد تشعشع روسی است به احتمال قوی این موشک منحصرا برای انهدام رادارهای ضد موشکی آمریکا درمنطقه طراحی شده است. ضمن اینکه برد 300 کیلومتری ان این ظن را قوی میکند که پایه چنین موشکی موشک فاتح-110 است .مانند مورد مشابه موشک ضد کشتی خلیج فارس.

موشک بالستیک موشکی است که یک مسیر منحنی را طی میکند. اما در مورد اینگونه موشکها سامانه های هدایتی ممتازی بکار رفته که عملا تنها اسم موشکها بالستیک را یدک میکشند و بیشتر نیمه بالستیک هستند چون برای کشف و انهدام یک رادار مجبورند مانور دهند تا دقیقا رادار مورد نظر را منهدم کنند.

این موشک تهدیدی واقعی و ویرانگر برای سیستمهای پرسروصدای آجیس و پاتریوت و تاد مستقر در منطقه است . بخصوص رادارهای دفاع موشکی سیار آمریکا که بسیار بزرگند و در خلیج فارس مستقرند. با توجه به اینکه هم این نوع موشک و هم موشک خلیج فارس ساختار مشابهی دارند قابلیت شلیک از یک سکوی سه تایی مخصوص موشکهای خلیج فارس رزادارند و دو سکوی سه تایی مرکب از این نوع موشکها میتواند خیال رزمندگان اسلام را از بابت تهدید این نوع رادارهای سیارضد موشکی راحت کند. چون موشکهای خلیج فارس انهدام شناور رادار را کامل میکنندو موشکهای ضد رادار نیز با کلاهک نیرومند خود و به طور ناگهانی رادار ضدموشکی دشمن را کور خواهند کرد.

سیستمهای ضد موشکی وابستگی تام به رادارها دارند و کور شدن رادار رهگیری عملا دیگر اجزا را خنثی میکند چون موشکها سیر پرواز و سرعت بسیار بالایی دارند و روشهای مرسوم ضد هوایی بر علیه آنها محلی از اعراب ندارد.
بنابراین موشک بالستیک  ضدرادارمفهوم جدیدی است که در این رزمایش به نمایش در آمد. سیستم هدایت این موشک قادر است رادارهای دشمن را از فاصله چند صد کیلومتری شناسایی و موشک را به سمت هدف مورد نظر هدایت کند. با توجه به اینکه موشک مذکور به احتمال بسیار قوی برگرفته از طراحی موشک خلیج فارس است کاملا مانور پذیر است و همین مانور پذیری احتمال اصابت پذیری آن توسط سیستمهای ضد موشکی را کاهش میدهد. ضمن اینکه وجود این موشک در بین سامانه های موشکی باعث میشود که دشمن از ترس شناسایی و منهدم شدن رادارهایش آنها را به مدت طولانی به حالت غیرفعال نگهدارد که عملا به نفع نیروهای حمله کننده است.
این که ایران چه نوع بسته کشف راداری را روی این موشک سوار کرده هنوز معلوم نیست .اما اگر همین بسته بر روی موشکهای پدافندی مانند موشکهای سام-2 وسام-5 سوار شود میتواند  هواپیماهای آواکس دشمن را با چالشی جدی مواجه نماید که احتمالا این طرح نیز کامل شده و به مرحله تولید انبوه رسیده است.


موشک بالستیک  ضد کشتی خلیج فارس


موشک دیگری که در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفت موشک ضد کشتی خلیج فارس بود. البته تلفظ صحیح خلیج فارس شاخاب پارس است .

البته موشکهای ضد کشتی سابقه طولانی دارند و تاکنون دهها کشتی در جنگهای متعدد به وسیله این موشکها منهدم شده اند. اما نوع بالستیک این موشکها مفهوم  جدیدی است که به تازگی وارد ادبیات نظامی جهان شده است.

قویترین موشک بالستیک ساخته شده در جهان موشک دی-اف-21 چین است که بیش از 2000 کیلومتر برد دارد و قادر است ناوهای جنگی دشمن را در فاصله 2000 کیلومتری از مرزها مورد حمله قرار دهد. استراتژی این موشکها یک موشک -یک ناو است و درصورت اصابت یک فروند از این موشکها به ناوجنگی دشمن ناو مذکور کاملا منهدم میشود و بعید است ناوی از حمله چنین موشکهایی جان سالم درببرد.

در مورد اینکه ایران تاکنون توانسته موشکهای عمود پرواز خود مانند شهاب-3 یا سجیل را برای اهداف ضد کشتی ارتقا دهد تردیدهایی وجود دارد اما اگر ایران با استفاده از تجربه تبدیل فاتح به موشک خلیج فارس موفق شود موشکی میانبرد با قابلیتهای ضد کشتی تولید کند برد عملیاتی هواپیماهای آمریکایی بیش از 3000 کیلومتر کاهش پیدا میکند چون نیروهای آمریکایی مجبورند برای مصون ماندن از حملات این موشکها از محدوده برد این موشکها خارج شوند.

کما اینکه اضافه شدن موشک خلیج فارس به زرادخانه ضد کشتی ایران قدرت مانور جنگنده های دریاپایه آمریکا  را به اندازه 600 کیلومتر کاهش داده است.

علاوه براین این موشکها برد قابیل توجهی دارند و از اعماق خاک ایران قادرند تمام نقاط تنگه استراتژیک هرمز را تحت پوشش قرار دهند.

کلام آخر


رزمایش پیامبر اعظم -7 اولین رزمایش موشکی ایران نبوده و آخرین آن هم نخواهد بود. این رزمایش ثابت کرد که ایران میتواند نبرد موشکی را برضد اهداف دشمن به صورت بلند مدت اداره کند و بر خلاف ادعای غربیها ایران برای انهدام پایگاههای آمریکا نیازی به بکارگیری تمام زرادخانه موشکی خود ندارد و با بخشی از زرادخانه موشکی خود قادر است تمام پایگاههای دشمن متجاوز را به تلی از خاکستر بدل کند.مجله تصویری مرتبط با رزمایش پیامبر اعظم-7
منبع: وبلاگ موشک شهاب-3


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد