نشانه گرفتن سوریه با موشک های 1.4 میلیون دلاری

یکشنبه 10 شهریور‌ماه سال 1392

شلیک یک موشک تام هاک از یک رزمناو آمریکایینشانه گرفتن سوریه با موشک های 1.4 میلیون دلاری بر اساس اظهارات برخی تحلیلگران نظامی آمریکا، در حمله احتمالی به سوریه از موشک های تام هاک استفاده می شود.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، روز گذشته رزمناو دو منظوره "یو اس اس سن آنتونیو" وارد شرق دریای مدیترانه شد. پیش از سن آنتونیو، 5 رزمناو وارد مدیترانه شده بودند. کارشناسان می گویند این 5 رزمناو روی هم 2 هزار موشک کروز دارند. اما سن آنتونیو بدون هیچ موشک کروزی وارد مدیترانه شد. این کشتی تنها رزمناوی است که با موشک های "تام هاک" مجهز شده است.

پیش از این برخی از کارشناسان گفته بودند که آمریکا با موشک های تام هاک به سوریه حمله می کند، زیرا می توان با این موشکها از فاصله دور و با دقت فراوان به اهداف دسترسی داشت. با هر کدام از این موشک ها می توان کلاهکی به وزن 1000 پوند حمل کرد.

تام هاک موشک دوربردی است که توانایی انجام ماموریت ها را در همه شرایط آب وهوایی دارد. این موشک را ژنرال دینامیکس در دهه 70 قرن گذشته ساخت، اما عملا نخستین بار در سال 1983 مورد استفاده قرار گرفت.

میانگین وزن این موشک 1300 کیلوگرم است و طول آن به 6 متر می رسد. این موشک قادر به حمل نزدیک به نیم تن مهمات است و با سرعت 880 کلیومتر در ساعت به سوی هدف شلیک می شود.

مدل های ارتقا یافته تام هاک قابلیت کنترل پس از شلیک به وسیله ماهواره و پهباد را دارد، این موشک 1700 کیلومتر برد دارد و از دقت و قدرت تخریب بالایی برخوردار است و می تواند داخل استحکامات نفوذ کند. میانگین هزینه ساخت یک موشک تام هاک 1.4 میلیون دلار است و برخی اطلاعات حاکی از آن است که آمریکا 3500 عدد از انواع این موشک را در اختیار دارد.

آمریکا تاکنون 6 هزار موشک تام هاک ساخته است که حدود 2500 عدد از آن را در جنگ های توفان صحرا در سال1991، جنگ یوگسلاوی در سال 1999، حمله به عراق در سال 2003  استفاده کرده است. آمریکا تنها در عراق  از بیش از 725 موشک تام هاک استفاده کرد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد