جدیدترین موشک کره شمالی

شنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1391

جدیدترین موشک کره شمالی
اخیرا کره شمالی در یک رژه نظامی بزرگ به مناسبت 100 سالگرد تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار این کشور برگزار شد یک موشک و لانچر بزرگ جدید را به نمایش گذاشت که گفته میشود یک موشک سوخت مرکب جامد و مایع چند مرحله ای با قابلیت حمل کلاهکهای اتمی به سمت اهداف بسیار دور میباشد. این اتفاق باعث شد تا گمانه زنیهای زیادی در این مورد صورت بگیرد. موشک شهاب-3 -

این موشک سه مرحله ای در رده موشکهای دوربرد محسوب میشودو وزن آن 18 تن تخمین زده شده است. قطر مرحله اول و دوم این موشک حدود 2 متر است و مرحله سوم آن نیز قطری معادل 1.5 متر دارد. خودروی حامل آن نیز یک خودروی ساخت چین است که با شناسه WS51200 شناخته میشود. این موشک در نامگذاری ناتو با نام KN-08 کدگذاری شده است.


دیگر تحلیلگران بر این عقیده اند که حداقل در مرحله اول موشک کره ایها از فناوری موشک روسی  آر-27 SLBM استفاده کرده است که در آن موتور موشک به درون مخازن سوخت فرو رفته است اما در واقع استفاده از موتور آر-27 در مرحله اول غیر ممکن است زیرا که موتور آن رانشی معادل 250کیلونیوتن تولید میکند که برای راه اندازی چنین غولی اصلا کافی نیست و بعید است که کره ایها از دوموتورکلاستر شده  آر-27 استفاده کرده باشند.

فرضیه مورد قیولی که مطرح است اینست که کره ایها از موتور موشک آر-29 /RSM-40 vystol با رانش 500کیلونیوتن یا  RSM-50 volna و یا از فناوریهای نزدیک به آن استفاده کرده باشند. 

تعدادی از تحلیلگران اعتقاد دارند که این موشک ممکن است هنوز تکمیل نشده باشد اما جعلی نیست . برخلاف نظر تعدادی از کارشناسان که موشک به نمایش در آمده را جعلی میدانند.

کارشناسان همچنین اشاره دارند که استفاده از زوج پیشران UDMH/N2O4 برای یک موشک سیار جاده ای خالی از خطر نیست اما این امکان وجود دارد که کاربر موشک آنرا اندکی پیش از پرتاب شارژ کرده و شلیک کند.

به احتمال زیاد تکنولوژی بکار رفته در این موشک( فارغ از اینکه سوخت جامد یاشد یا مایع ) چینی نیست . چرا که احتمالا چینیها مخالف دسترسی کشورهای دیگر حتی کره شمالی به چنین موشکهایی هستند کما اینکه فناوری موشک -اونها- کره هم علی رغم برخی شباهتها خاستگاه چینی ندارد. کره شمالی حتی موشکهای چینی دی اف-11 و دی اف-15 چینی  که برد بسیار کوتاهتری دارند هم در اختیار ندارد.


تصاویر مرتبط


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد