X
تبلیغات
رایتل

واکنش‌های احتمالی متحدان اسد

یکشنبه 17 شهریور‌ماه سال 1392


سه سناریو غرب برای حمله به سوریه؛


واکنش‌های احتمالی متحدان اسد

در مورد محور ایران، سوریه و حزب الله دیگر وقت صحبت به پایان رسیده است؛ طرح‌های نظامی و دفاعی روی میز قرار گرفته و بانک اهداف نیز تعیین شده‌اند، موشک‌ها از انبارها بیرون آمده و به سمت هدف‌ها نشانه رفته‌اند.
  حسن فیروز آبادی رئیس ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نسبت به هر تجاوز به سوریه هشدار داده و گفت که آتش این حمله اسرائیل را نیز در بر خواهد گرفت، ولید معلم وزیر خارجه سوریه نیز تاکید کرد که جنگ در سوریه به جنگی فراگیر تبدیل خواهد شد که شهرهای اسرائیلی از آن جان به در نمی‌برد. محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز تاکید کرد که هر حمله نظامی آمریکا به سوریه به زودی به فروپاشی اسرائیل منجر خواهد شد.


بر اساس گزارش روزنامه السفیر، در مورد محور ایران، سوریه و حزب الله دیگر وقت صحبت به پایان رسیده است؛ طرح‌های نظامی و دفاعی روی میز قرار گرفته و بانک اهداف نیز تعیین شده‌اند، موشک‌ها از انبارها بیرون آمده و به سمت هدف‌ها نشانه رفته‌اند. در تمامی جبهه‌های همجوار مناطق درگیریهای احتمالی به صورت کاملا محرمانه حالت آماده باش کامل اعلام شده است، این جبهه از مرزهای لبنان آغاز شده و با عبور از بقاع شرقی و القصیر و حومه دمشق و لاذقیه و طرطوس تا تنگه هرمز ادامه پیدا کرده است.

درست است که آمریکا می‌تواند تصمیم به آغاز جنگ بگیرد، اما پایان این جنگ قطعا به دست آمریکا نخواهد بود؛‌ البته با توجه به برتری تکنولوژیکی آمریکا و غرب در این نبرد احتمالی بهترین گزینه استفاده از اصول جنگ‌های نامتقارن است که حزب‌الله لبنان با پیروزی بی‌سابقه ای آن را در جنگ 33 روزه به نمایش گذاشت.

این مقاله در ادامه به سناریوهای مختلف جنگ نامتقارن در سوریه اشاره کرده و سطح جغرافیایی این حمله را بررسی کرده است:

سناریوی اول: این سناریو شامل فرود موشک‌های کروز یا توماهوک در اراضی سوریه بوده است که حزب الله لبنان نیز در پی این حملات تهدیدات خود را عملی کرده و از لبنان یا حتی سوریه موشک‌هایی را به سمت اراضی اشغالی شلیک خواهد کرد. البته این واکنش اسرائیل به این حملات است که ماهیت جنگ را مشخص خواهد کرد.

در صورتی که اسرائیل بخواهد مانند سال 1991 و حمله صدام حسین با موشک‌های اسکاد به اسرائیل، سیاست عدم واکنش به این حملات را در پیش گیرد، این معرکه در زمان و مکان محدود خواهد بود و به سرعت به پایان خواهد رسید؛ اما اگر صهیونیست‌ها بخواهند به این حملات واکنش نشان داه و به لبنان حمله کنند، حزب الله لبنان نیز در مقابل با شکل شدیدتر و خشن تری پاسخ خواهد داد و به این ترتیب سطح میدان نبرد گسترده‌تر شده و تمام منطقه را شامل خواهد شد.


موشک اسکاد

اسرائیل اگر بخواهد در واکنش به این حملات از طریق هوایی به سوریه حمله کند، سوریه نیز احتمالا وسایل دفاع هوایی پیشرفته خود که از روسیه خریداری کرده، از جمله سامانه اس 300 را فعال خواهد کرد.


سامانه اس 300

السفیر تاکید می کند که سکوت مقاومت منبع اصلی نگرانی تل‌آویو به شمار می‌رود، بویژه اینکه ارزیابی های اطلاعاتی این رژیم نشان می‌دهد که تمامی انواع سلاح های موجود در ایران و سوریه به دست حزب‌الله لبنان رسیده و این حزب موشک‌هایی را در اختیار دارد که می‌تواند به هر نقطه‌ای در سرزمین های اشغالی برسد.

سناریوی دوم: این سناریو شامل محدود شدن میدان جنگ در خاک سوریه است، به این ترتیب حزب‌الله و سوریه و ایران مجبور به باز کردن چندین جبهه در آن واحد نیستند؛ در این سناریو این کشورها تل‌آویو و پایگاه‌های آمریکایی در کشوهای خلیج فارس و ترکیه بویژه پایگاه آنجرلیک را هدف قرار خواهد داد.


روزنامه یدیعوت آحارونوت در این زمینه به نقل از تحلیلگران مسایل نظامی نوشت که سوریه در زیر زمین و به صورت فوق محرمانه پایگاه‌های موشکی مستحکمی را احداث کرد که شامل ابزارهای پرتاب موشک های بالستیک نیز هست. بر اساس نظر کارشناسان این پایگاه‌ها با 30 متر بتون آرمه پوشیده شده و شامل کارگاه های تولید و آزمایشگاه‌های پیشرفته و مراکز فرماندهی و کنترل بر میدان‌های نبرد نیز هستند.

این روزنامه صهیونیستی می‌افزاید که بر اساس ارزیابیهای موجود، ارتش سوریه بیش از صد هزار موشک مختلف دارد که تهدید قعطی برای اسرائیل و پایگاه‌های آمریکایی و ناتو در منطقه هستند، مهم ترین این موشک‌ها، موشک‌های
 دی است که برد آنها به 700 کیلومتر می‌رسد. این موشک‌ها می‌تواند کلاهک‌های انفجاری به وزن 150 کیلوگرم را حمل کند و می‌تواند هر منطقه ای در اسرائیل را هدف قرار دهد. سوریه همچنین موشک‌هایی از نوع اسکندر بی را در اختیار دارد که برد کمتری دارد و به 280 کیلومتر می‌رسد، اما ردیابی آن مشکل است.


موشک‌ اسکندر

سناریوی سوم شامل ایجاد جنگ فراگیر در منطقه در تمامی جبهه‌ها و با تمامی گزینه هاست، این جنگ تمامی کشورهای منطقه بویژه اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس را در بر می‌گیرد و احتمالا مقاومت در این جنگ تمامی برگه های قدرت خود و ابرازهای راهبردی بازدارندگی‌اش را رو خواهد کرد. موشک‌های شهاب 3 و 4 و 5، موشک‌های سوخت جامد سجیل با برد 2000 کیلومتر، انواع مختلف موشک‌های بالستیک ایران که قادر به خروج از جو هستند، از جمله این موشک‌ها هستند.


موشک سجیل

این روزنامه در ادامه به سناریوی آغاز جنگ دریایی در منطقه نیز اشاره و تاکید می‌کند که اطلاعات جاسوسی آمریکایی و غربی نشان می‌دهد که محور مقاومت توانمندیهای دریایی نظامی خوبی دارد، این توانمندی ها متکی به موشک‌های زمین به دریایی است که می‌تواند تمامی پایگاه‌های نظامی منطقه را هدف قرار ‌دهد، مقاومت همچنین می تواند همکاری خوبی با اجزای خود در دریاها و گذرگاه‌های آبی اطراف منطقه خلیج فارس داشته باشد؛ احتمالا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با توجه به توانمندی‌های دریایی که دارد؛ نوک پیکان این جنگ را در مقابله با قطعات دریایی آمریکایی و غربی قرار دهد؛ این توانمندی‌ها شامل لنچ‌های موشکی چینی از نوع سی 14 و قایق‌های تندرو مسلح به موشک‌های دریا به دریا و موشک‌های ضد تانک و موشک‌اندازهای بدون موج رادار و مسلسلهای متوسط و قایق‌های بدون سرنشین حامل مواد منفجره است که می‌تواند مانند سلاح‌های شبه انتحاری از راه دور کنترل می‌شود.

نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز موشک‌های چینی از نوع C-80و2.B  در اختیار دارند موشک های کروز کوتاه برد نیز برای تجهیز لنچ های نیروی دریایی ایران وارد عمل شده اند.

البته مهم ترین خطر از ناحیه موشک‌های زمین به دریا از نوع بی 800 است که به آن یاخونت گفته می‌شود، موشک های کروز ایرانی نیز در این معادله قابل توجه هستند که ممکن است از سواحل لاذقیه شلیک شوند، این موشک‌ها دقت بالایی دارند و پیشرفته ترین موشک ها در این عرصه هستند، برد آنها به 300 کیلومتر می‌رسد و می تواند کلاهک انفجاری با وزن 200 کیلوگرم را حمل کند. رهگیری این موشک‌ها و دریافت آنها در رادار نیز به علت سرعت بالای آن‌ها که 6/2 برابر سرعت صوت است، سخت است. سرعت این موشک 750 متر بر ثانیه است.

ایران همچنین موشک های قادر از نوع کروز را نیز که بردی بالغ بر 200 کیلومتر دارند، وارد خط تولید کرده است، ‌این موشک ها قدرت تخریب بالایی دارند و علیه اهداف دریایی استفاده می‌شوند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد